Hazırladığımız platform üzerinde görüldüğü üzere lambamız elimizdeki kumanda ile kontrol edilebiliyor.

Gerekli preamble, senkronizasyon ve şifreleme yapıldığından istenilen sayıda elektronik cihaz uzaktan kumanda edilebilmektedir. İstediğiniz kadar cihazı istediğiniz aralıklarla, uzun mesafelerden açıp kapatma işlemlerini yapabileceğiniz bir sistem. Kulağa hoş geliyor 🙂 Ayrıca menzil mesafesi bir evin bütün odalarını rahatlıkla kapsayacak şekilde ayarlanmıştır.

Burada dikkatinizi çekmek istediğim konu lambanın sadece kumanda ile kontrol edilmemesi. Diğer yazımızda bir cihazı kablosuz olarak kontrol edebileceğimizi söylemiş ve gerçekleştirmiştik. Ama bu projede lambamız hem üzerindeki anahtar yardımıyla hem de kumandamız yardımıyla kontrol edilebiliyor. Bilindiği üzere kumandalar üzerindeki batarya yardımıyla çalışıyor. Bataryayı minimum düzeyde kullanması için hem Kumanda1yazılımsal hem donanımsal olarak çalışmalarımızı tamamlamamıza rağmen, bataryası bitecek. Yenilenebilir bir enerjiyi şimdilik kullanmadığımız için batarya değiştirmek zorunda kalacağız. Sadece kumanda ile çalışan sistemlerin böyle bir dezavantajı mevcut . Bunu göz önüne alarak, hem normal ev sistemine bağlayıp senkronize edebilmek hem de batarya bitse bile lamba kontrolünü sağlayabileceğimiz bir sistem yaptık.

Sonucunda hazırladığımız prototip üzerinde RF ile uzaktan kumandalı bir sistemin ev tesisatına senkronizasyonunu sağladık. Anahtarın takıldığı sıvaaltı kasanın içine yerleştirdiğimiz alıcı devremiz; verici devresinden gelen komuta göre ışığı yakıp söndürebiliyor. Bunu yaparken ev tesisatını değiştirmediğimiz için aynı zamanda ışığın konumunu değiştirmek için anahtarı kullanabilirsiniz. Sonuç olarak hem Kumanda2anahtardan hem de kumandamızdan lambayı kontrol edebiliyoruz.

// Biliyoruz ki insanları daha da tembelleştirecek bir proje ama karanlıktan korkan insanları da görmezden gelemezdik 🙂

Test videosunda kullanılan kumanda test amaçlı olduğundan delikli plaket üzere kurulmuş bir prototipti. Fotoğraflarda görülen profesyonel elciklerle de sistem kontrol edilerek birden fazla odanın hem kumanda hem de anahtar üzerinden kontrol edilebilmesi sağlanabilmektedir.

// Karanlıktan korkan ve geceleri ışığı açana kadar canavarların onu yiyeceğini zannedenler için özel olarak tasarlanmıştır. 🙂

Önümüzde ki yazılarda ;

RF Teknolojisi nedir ?,

IR Teknolojisi nedir ?,

RF ve IR farkı nedir ?,

Projelerimde IR mı RF mi kullanmalıyım?,

RF ile uzaktan kumandalı devre nasıl yapılır?,

RF ile uzaktan kumandalı cihaz kontrolü nasıl sağlanır ?,

Akıllı Ev Otomasyon Sistemi nasıl yapılır ?,

Akıllı Ev Otomasyon Sistemi – RF ile Uzaktan Kumandalı Lamba Kontrolü nasıl sağlanır ?,

ve RF ile cihaz kontrol etmek ile ilgili daha bir çok sorunun cevabını bulabileceksiniz.

Bizi takip edin 🙂

Proje videomuzun yayınlanma tarihi: 4 Kasım 2013

İyi seyirler 🙂