Geleceğin kara kutusu robotlar hakkında çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu alanda elle tutulur projeler yapmak adına başladığımız çalışmalar meyvelerini yavaş yavaş vermeye başladı. İlk projemiz olarak kablosuz kameralı bir araç tasarladık. Tabi ilk etapta görsel görüntüsüyle yeteri kadar ilgilenemedik. Çünkü amacımız çalışır bir sistem yapmaktı. Bir dizi ek özellik eklenecek ve şu an ki halinden eser kalmayacağını bildiğimiz için görsel tasarımını belirli özellikleri ekledikten sonra yapacağız.

Bu projemizde kablosuz olarak ister bilgisayardaki arayüzümüzden, istersek elimizdeki kumanda yardımıyla kontrol edebileceğimiz bir araç yaptık. Üzerindeki kamera yardımıyla ortamdan alınan görüntü bilgisayardaki arayüzümüze aktarılarak ortama ait bilgiler alınmaktadır. Bu projede kablosuz veri alışverişini sağlamak için RF teknolojisini kullandık. Ortamdan etkilenmemesi için üç aşamalı bir sistem ile şifrelemiş bulunuyoruz. Uyandırma, senkronizasyon ve uygun şifre ile üç aşamalı bir şekilde haberleşmeye geçmesi bize sorunsuz bir iletişim sağlıyor.

Aracımızın kumanda paneli USB protokolünü kullanarak bilgisayara bağlayıp, yeni bir donanım olarak tanıttıktan sonra; girişine şifre koyduğumuz, sadece belirli kullanıcıların programın belirli özelliklerini kullanabildiği programımıza bağlanıyoruz. Kamera görüntüsü geldiğinde aracımız hazır durumdadır.

          Programı kısaca anlatmak gerekirse, programda anlık olarak görüntü alma, video kaydetme gibi ek özelliklerin yanı sıra klavye veya fare üzerinden kontrol özellikleri eklenmiştir. Kamera görüntüsü üzerinde oynama ve zoom yapma gibi ek özelliklere sahiptir. Oyun konsolu (joystick) ile tam işlevli bir kontrol methodu üzerindeki testlerimiz devam ediyor.

Bu yöntem ile kolay bir şekilde temin edilebilecek malzemeler ile, yazılımsal güvenliğin gerçekleştirildiği bir bilgisayar kontrollü kablosuz araç tasarlamış olduk.

// Arabayı kapalı alandaki hızına ulaşıp kontrol etmek biraz güç olduğundan test videomuzu sadece motor hareketlerini görmek üzerine basit bir platform üzerinde yapmış bulunuyoruz.

// Eşlik eden müzik Hint filminden bir parçadır 🙂

Önümüzde ki yazılarda ;

USB Uygulaması nasıl yapılır ?,

Kablosuz görüntü nasıl aktarılır ?,

Kablosuz cihaz teknoloji nelerdir?,

Kablosuz cihaz teknolojisi güvenli midir?,

Uzaktan kumanda edilebilen araç nasıl tasarlanır?,

Uzaktan kumandalı kameralı araçta olması gereken özellikler nelerdir?,

Kablosuz araçlar ile ilgili daha bir çok sorunun cevabını bulabileceksiniz.

Bizi takip edin 🙂

 

İyi seyirler 🙂