yusuffyk

Görüntü İşleme – İnsan ayrımı, istenilen renk ve objelerin takibi

images
Görüntü işleme uygulamalarına tüm hızla devam ediyoruz. Bu projemizde renk ve obje takibi işlemlerini gerçekleştirdik. Daha önceki uygulamalara göre daha kapsamlı ve daha stabil bir sistem kurmuş olduk. Kameradan alınan görüntünün işlenerek, belirlenmiş şartlara göre objelerin takip edilmesi amaçladık. Ekstra özellikler ekleyerek güzel bir gelişmiş arayüz tasarlamış olduk. Eksiklikleri var ancak projeye göre üzerine ekleyerek devam edilebilecek bir altyapı olmuş oldu.
Projede kamera ile görüntüyü programımıza aktararak istenilen renklerin takip edilmesi sağladık. Daha önceki uygulamalarda en büyük objeyi seçtirmiştik. Bu projede sadece en büyük objeyi seçme mantığının dışına çıkılarak, şartları sağlayan her objenin takibi sağladık. Herhangi bir nesnenin en uç köşelerini kullanarak dikdörtgen içine aldık. Aynı zamanda koordinat düzleminde işaretledik. Ayrıca koordinat bilgilerini, .txt olarak kayıt edebilme özelliği de mevcut. Videoda anlatılmayan diğer özellikler ise fiziksel takibin sağlanacağı, koordinat bilgilerinin alındığı, yerine göre zoom yapıp, görüntüyü kaydedecek olan projemize aittir.
Program beta sürümünde olup hız kesmeden geliştirilmeye devam etmektedir.

Hayal edin. Üretin.

 1. Altan dedi ki:

  Projenin kodlarını atabilir misiniz?

 2. Altan dedi ki:

  İyi bit çalışma olmuş
  Projenin kodlarını atabilir misiniz?

 3. Mehmet Emin Çifci dedi ki:

  Yüksek lisans konusu olarak sinyal işleme almak istiyorum. Ses tanıma ,metni sese çevirme vb konular hakkında çalışan projeleriniz ver sa satın almak isterim. Pdf halinde video içeren kodu c# ile hazırlanmış iseler benim için gayet uygundur. Yabancı dll olmasa sevinirim. Sesi alma, ayrıştırma, kümeleme, transform etme gibi örnekleriniz var ise.Bir tez konusu olacak şekilde bir araya getirmenizi rica ediyorum. Öğrenci işi bir tarife beni çok memnun eder. İleride sizden ders vermenizi de belki rica edebilirim. 🙂 Ama tabi bu biraz erken.. İlginerirseniz emin.eposta@gmail.com mail adresim numaram 534 295 0 294 whatsapp
  Ayrıca bu projenizin kodlarınıda rica edebilir miyim 🙂

 4. İsmail dedi ki:

  Hocam selamlar. Youtube projeye linkten ulasilabilir diye not dusmussunuz. Fakat indirme linki yada videoda kodlama goremedim. Yardimci olur musunuz.
  Tesekkurler. Calismalarinizin devamini diliyorum.Elinize saglik.

 5. Rumeysa dedi ki:

  Merhaba elinize saglık.Çok güzel bir proje olmus.Kodları paylaşabilir misiniz? kolay gelsin

 6. uğur ece dedi ki:

  merhabalar projenin kodunu atabilir misiniz rica etsem ?

 7. Serhat dedi ki:

  Merhabalar;

  Görüntü İşleme – İnsan ayrımı, istenilen renk ve objelerin takibi projesninin codelarını atma şansınız var mı ?

  İyi çalışmalar.

Bir Yorum Yazın