Merhabalar,

Gelişen teknolojiyle birlikte çıtayı yakalamak adına başladığımız bu yolda, yaptığımız projelerimizin muadillerini yakalaması ve hatta geçebilmesi için yazılım konusunda hatr-ı sayılır bir konumda olması gerekiyor. Bu da projelerimizin; bakması, görmesi ve şartlara göre uygun yorumu yapmasından geçiyor. Yapay zeka, görüntü işleme gibi kavramlar işte de tamda bu noktadan sonra ortaya çıkıyor.

Üzerinde çalıştığımız konularda öncelikle, projemizin bakması ve daha sonra görmesi gerekiyor. Ki bu yazıldığı kadar kolay olmayan bir şey. Bunun ayrımını yapmak, daha iyi anlamak için sevdiğim bir hikaye var.

Vakti zamanında padişahın birinin ahmak bir oğlu varmış. Padişah belki faydası olur umuduyla oğluna gizli bilimlerin öğretilmesini emretmiş. Memleketin en güzide alimlerinden dersler almış. Gel zaman git zaman icazet alacak dereceye de ulaşmış. Padişah oğlunu imtihan etmek istemiş avucuna akik taşından bir yüzük alıp, oğlunu çağırtmış.

– Ey oğlum yıllarını verdin ve gizli ilimleri öğrendin.

+ Evet babacığım.

– Şimdi seni imtihan edeceğim.

+ Evet babacığım.

– Avucumun için de bir şey saklı, sence bu nedir ?

Padişahın oğlu marifetini göstermeye başlar.

+ Avucunuzun içindeki şey yuvarlaktır babacığım.

– Evet.

– Ortası deliktir babacığım.

– Eveeet.

– Taştan yapılmıştır babacığım.

– Eveeeeet.

der padişah heyecan içinde ve sorar;

– Peki nedir o ?

Oğlan başlar sesli düşünmeye

– Yuvarlak ortası delik taştan, tamam buldum, babacığım bu şey değirmen taşı !

Padişahın oğlu öğrendiği tüm bilgileri kullanarak bakmıştır, ama görememiştir.

Bakmak ile görmek farklı şeylerdir. Görmek baktıktan sonra sana gereken bilgiyi ondan çıkarmaktır.

 

Şimdi ki teknolojiyle projeler, bilgisayarlar üzerine takılan geri bildirim aletleriyle bakabiliyorlar.

Ama tam istenilen şekilde göremiyorlar. Tabi ki şimdilik. Yakın gelecekte bu sorun halledilecektir.

Halledilecektir de biz hangi konumda olacağız ?

Halletmeye çalışan mı, halleden mi, yoksa sadece izleyen mi ? İşte bu okyanusta şimdilik bir damla olsak da, gereken ivmeyi kazanana dek çalışmalarımıza devam edeceğiz. Şimdi, burada anlatacağımız bu uygulamamız bakıyor, görmeye çalışıyor, ama daha çok çalışması lazım çok 🙂

          Görüntü işleme gün geçtikçe daha çok kullanım alanı buluyor. Bu da profesyonel ve amatör olarak insanları bu alana yönlendiriyor.

Görüntü işlemeyi iki ana aşamada yapmak mümkün.

– Birincisi akıllı kameralarla görüntü işleme yöntemi. Ki bu yöntem hazır kütüphaneleri bakımından daha ileri ve gelişmiş bir yöntemdir.

– Diğer yöntem ise yazılımsal olarak işlenerek yapılan bilgisayar tabanlı görüntü işleme yöntemleri. Biz burada ikincisinden bahsedeceğiz. Bilgisayar tabanlı olması kameraya çok da bağımlı olmadığı anlamına geliyor, akıllı kameralara nazaran daha kısıtlı işler yapılsa da yine de hatr-ı sayılır uygulamalar yapılabiliyor.

Bu uygulamamızı kısaca anlatmak gerekirse, Microsoft Visual Studio ‘ da C# dilini kullanarak yaptığımız arayüz sayesinde kameradan aldığımız görüntü, görüntü işleme (image processing) dediğimiz yöntemle işleniyor.

Sonucunda daha önceden verdiğimiz komutla istenilen rengi bulması, onu bir dikdörtgenin içine alması ve takip etmesi amaçlanıyor. Sadece ona odaklanması ve yeni oluşturulacak görüntüde sadece onu göstermesi isteniyor. Sol tarafta alınan görüntümüz görüntü işleme tekniğiyle işlenip kırmızı nesneyi takip etmesi isteniyor. Sağ tarafta yeni oluşturulacak görüntüde de sadece o kırmızı objeye odaklanılması isteniliyor. Tabi istenilenler bunlar ama bu uygulamamız ufak tefek ek özellikler ile daha fazlasını bize sunuyor.

Bu proje ile yapabileceğimiz şeyler şimdilik kısıtlı. Ama renk ve nesne tespiti yapabiliyoruz. Tespit ettiğimiz objelere odaklanabiliyoruz, sadece onları gösterebiliyoruz. Kullandığımız kameraya göre daha da geliştirebiliriz. Veya görüntü işlemede kullandığımız yöntemi değiştirerek stabilitesini artırıp daha gelişmiş bir takip aracı yapabiliriz. Yaptık da. Takipte kalın 🙂

Bu uygulama, amacımıza yönelik, bilinçli olarak yaptığımız ilk uygulamaydı. Tabi video yayınlandıktan sonra başka uygulamalarda kullanılmak üzere geliştirildi. Görüntüde ki halinden eser yok şimdi 🙂


İyi seyirler 🙂