Bilindiği üzere son yıllarda Robotik Teknolojileri hızla gelişmekte ve her gelişmiş ülke insansız araçlar üretmektedir. Tıptan eğitime kadar her alanda bu cihazlar insanların yerini almaktadır. Hatta son zamanlarda terörle mücadele de aktif olarak kullanmaktadır. İnsan canına verilen öneme bu alanda oldukça sık rastlamaktayız.

Biz de bunun bilincinde olup gerek istihbarat, gerek hobi, gerek su altı temizleme, gerekse arama kurtarma alanlarında kullanılmak üzere Yerli İnsansız Denizaltı – Su Altı Gözetleme Aracı prototipini tasarladık. Denize indirmeden önce yaptığımız testlerden geçerek kendini kanıtlayan elektronik aksamımız prototip olarak oldukça sert ve zorlu testlerden de alnının akıyla çıktı. Bu kadar stabil çalışmasını ve verimli sonuç vermesini beklemiyordum doğrusu. Ama utandırmadı sağolsun 🙂

Buradaki amacımız öncelikle görüntüsü olmadığından, böyle plastik bir aksama sahip oldu. Burada elektronik devreleri, kumandasını test etmiş oldum. Amacım oluşturduğum dış şaseyi su altında istediğim alanlara yönlendirmekti ve düşük güçte yüksek kullanım imkanı sağlayarak bana kendini kanıtladı. Gerekli izolasyonun sağlanması oldukça umutlandırıcıydı. Bundan sonraki aşamalarda dış şase olarak daha hoş gözükecek bir sistem tasarlayıp elektronik aksamı biraz daha geliştirerek tekrar suya indirmek var.

Proje hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, kullanım kolaylığı, kolay temin edilmesi ve pratik olması açısından plastik malzemeler kullandık. Dibe batma, su yüzüne çıkma, ileri, geri, sağ, sol hareketlerini motorlar yardımıyla sağlayıp kamera için düzgün görüntü alacak pozisyona getirebiliyoruz. Ayrıca ışıklandırmamız sayesinde 3 açıyı aydınlatarak kamera için uygun görüntü alabiliyoruz. Şimdilik kumandasını kablolu bir sistem üzerinden sağlasakda sualtında çalışabilecek kablosuz bir sisteme çevirmek çok kolay. Daha da geliştirmek ve prototip aşamasından çıkıp daha profesyonel bir sisteme dönüşmesi için araştırmalarımıza son sürat devam ediyoruz.

// Üzerinde çalıştığımız ilk prototipimiz bütün testlerini başarıyla tamamladı 🙂

// Test videoları yakında yüklenecektir.

İyi seyirler 🙂