Diğer yazılarımızda USB ile bilgisayara bağlanan ve yazdığımız arayüzden kontrolünü sağladığımız kartımızı anlatmıştık. Bu bizim için temel bir projeydi. Anakartımızı oluşturmuştuk ve testlerini yapmıştık. Şimdi ise kartımızın ilk icraatı olan Kablosuz Güvenlik Kamerası projemizi anlatacağım.

          Bu projede kablosuz bir güvenlik kamerasını gerçeklemeye çalıştık. Kameramızı kendimizin tasarlayıp gerçeklediği, iki motorun bulunduğu bir platforma sabitledik. Motorların kontrolünü sağlayan anakartımız aynı zamanda alıcı olarak görev yapmaktadır. Bu alıcı kartımız, bilgisayara USB ile bağlanan verici devresiyle RF ile bağlanıp veri iletişimi yapmaktadır. Bilgisayarımızdan kamera için gönderilen koordinat bilgileri, alıcı devresinde matematiksel işlemlere tabi tutarak motorların konumu için anlamlı bir hale getirerek motorları o konuma yönlendiriyor.

Oyun konsolu (joystick) ve arayüz üzerindeki trackbar’lar ile kamera kontrolünü sağladığımız bu projede, dikey ve yatay hareketi sağlayan motorlara bağlı olan kamerayı istediğimiz şekilde hareket ettirebiliyoruz. Programımızda görüntüyü kayıt altına alma, çözünürlük ayarlama, hassaslık, zoom, anlık fotoğraf görüntüsü alma, fare ve klavye yön tuşları dışında oyun konsolu yardımıyla kamera hareketi sağlanmaktadır. Bilhassa oyun kolu ile motorların hareketini sağlamak oldukça stabil ve eğlencelidir 🙂 Tecrübeyle sabittir 🙂
// Windows ekranı için kusurumuza bakmayın, biz de memnun değildik, ama şartlar ve koşullar işte 🙂

Önümüzde ki yazılarda ;

USB Uygulaması nasıl yapılır ?,

Yaptığımız USB aygıtı bilgisayara nasıl tanıtılır ?,

USB kontrolü kullanarak motor hareketleri nasıl yapılır ?,

USB ile dc motor hareketleri nasıl sağlanır ?,

USB protokolü kullanarak bilgisayara veri aktarımı nasıl yapılır ?

C# diliyle USB uygulamaları nasıl kullanılır ?,

C# ile bilgisayardan karta veri aktarımı nasıl yapılır ?,

C# USB ile RF uygulamaları nasıl yapılır ?,

C# ile kamera görüntüsü nasıl yapılır?,

C# ve USB ile ilgili daha bir çok sorunun cevabını bulabileceksiniz.

Bizi takip edin 🙂

 

İyi seyirler 🙂