ses-tan%c2%a6-ma-teknolojisi-21Merhabalar, bu projede sizlere Matlab programında gerçeklenmiş konuşmacı tanıma, ses tanıma uygulamasından biraz bahsedeceğim. Bu uygulama ile veritabanına eklenen seslerin analizi yapılıp, aradığımız bir sesin bu veritabanı ile karşılaştırması yapılarak sesin kime veya neye ait olduğu bulunmaya çalışılıyor.

Sisteme eklenen seslerde yaptığı araştırma sonucunda istenilen sesin kime ait olduğunun tespit edilmesini amaçlamaktadır. Sesli arama doğrulama, bankacılık işlemleri, suçlu tespiti, telefondan güvenli alışveriş gibi bir çok alanda kullanılabilecek bir teknolojidir.

Sprache - Schall

Ses tanıması, konuşmacı tarafından söylenen sözleri tanımlamak için işitsel sinyallerin analizi işlemidir. Ses tanıma sistemlerinin kullanılması ile insan – bilgisayar iletişimi ve veri girişi açısından, kullanıcının alışkın olduğu en yaygın iletişim aracını, yani doğal konuşma dilini kullanması bilgisayar kullanımını kolaylaştıracaktır.

İlerleyen aşamalarda daha önce gerçekleştirdiğimiz aktif ses filtreleme uygulamasının entegre edilmesi ile gürültülü ortamlarda bile sonuca ulaştıracak bir yapı kurulabilir. Kullanımından bahsedecek olursak, öncelikle menüden “Dosyadan Ses Ekleme” butonuna tıklayarak ses seçilir. Sonrasında eklenen sese bir numara verilmesi istenir. Sesleri ayırt ederken bu numaraya göre ayırır. Her defasında eklenen sese numara verilerek sesler veritabanına kaydedilir. Sonrasında menüden “Dosyadaki Ses ile Karşılaştır” butonuna tıklayarak Referans Ses seçilir. Sistem otomatik olarak bu sesi tanır ve bulur. Bunlara ek olarak “Ses Dinle” butonu ile sesleri dinleyebilirsiniz. “Veritabanını Görüntüle” butonu ise eklediğiniz seslerin listesini oluşturur ve listeleyebilirsiniz. Burada eklediğiniz sesler görülür. Hepsini silmek için “Veritabanını Sil” tuşu mevcut ayrıca. Tüm bunlara ek olarak hazır sesler ile değilde mikrofondan kayıt ederek anlık olarak ses karşılaştırması yapılmak isteniyorsa mikrofondan kayıt seçenekleri de mevcut. Sistemin kısaca çalışma mantığı böyledir.

Örnek çalışma videosu ektedir.