Hepimizin bildiği üzere ülkemizin başında bulunan terör sorunuyla bugüne kadar bir çok canımızı şehit verdik. Yapılan haince saldırılar, tuzaklanan bombalar ve mayınlar yüzünden günlerce ağladık. Terörle mücadele de kullanılacak alet, silah ve cihazları üretebilecek kapasitemiz ve imkanlarımız olmasına rağmen dışa bağımlı bir ülkeydik. Çünkü küresel düzen bunu gerektiyordu. Üretimi engellemek, sanayiyi izole etmek. İnsansız hava aracı, kara aracı, tank, silah kısacası bu alanda kullanılan her şey de bağımlı olmak bazı kesimlerin hedefiydi. Üretemeyen bağımlı bir ülke. Ama biz biliyoruz ki bunu yapacak gücümüz var.

Metale karşı hassas olan bu devremiz ile yaklaşan metale sesle ikaz vermesi sağlanmıştır. Prototip Dedektörümüz bobin ve elektronik karttan oluşmaktadır. Bobinimiz toprağa paralel olmak üzere prototipe montajlanacak ve konumunu değiştirdiğimizde toprakta gömülü olan metalin tespiti sağlanacaktır.

Devremizin test videosunda kutu kola şişesi kullanılmıştır. Ayrıca devremiz değerli maddelerin tespitinde de kullanılabilir. Tüm hızımızla geliştirmeye devam ediyoruz.

Önümüzde ki yazılarda ;

Mayın dedektörü nedir ?,
Mayın dedektörleri nerelerde kullanılır ?
Mayın dedektörü nasıl yapılır ?,
ve Mayın dedektörler ile ilgili daha bir çok sorunun cevabını bulabileceksiniz.

Bizi takip edin 🙂

// Stabil ve daha duyarlı hale getirebilmek adına çalışmalarımız devam ediyor.
// Mayın dedektörü olarak kullanmak üzere gerçeklenen projemizin prototip haldeki test videosudur.

yusuffyk@hotmail.com