Metale karşı hassas olan bu devremiz ile yaklaşan metale sesle ikaz vermesi sağlanmıştır. Dedektörümüz bobin ve elektronik karttan oluşmaktadır. Bobinimiz toprağa paralel olmak üzere prototipe montajlanacak ve konumunu değiştirdiğimizde toprakta gömülü olan metalin tespiti sağlanacaktır.

Devremizin test videosunda 1 lirayı kullandık. Bir lirayı 30cm gibi bir mesafeden algılamaktadır. Ayrıca sonrasında pense ile yaptığımız test ile de hatrı sayılır bir uzaklıkta çalıştığını söyleyebiliriz. Toprak altında kalan metallerin oksitlendiğini de düşünürsek daha derin mesafelerden ve daha stabil bir şekilde algılanacağını da söylememiz yanlış olmaz. Her ne kadar metal dedektörü de olsa altına karşı hassasiyeti de bilindiğinden defineciler tarafından sıklıkla kullanılan yöntemlerin de başında gelmektedir.

Hepimizin bildiği üzere ülkemizin başında bulunan terör sorunuyla bugüne kadar bir çok canımızı şehit verdik. Yapılan haince saldırılar, tuzaklanan bombalar ve mayınlar yüzünden günlerce ağladık. Terörle mücadele de kullanılacak alet, silah ve cihazları üretebilecek kapasitemiz ve imkanlarımız olmasına rağmen dışa bağımlı bir ülkeydik. Çünkü küresel düzen bunu gerektiriyordu. Üretimi engellemek, sanayiyi izole etmek. İnsansız hava aracı, kara aracı, tank, silah kısacası bu alanda kullanılan her şey de bağımlı olmak bazı kesimlerin hedefiydi. Üretemeyen bağımlı bir ülke. Ama biz biliyoruz ki bunu yapacak gücümüz var.

Önümüzde ki yazılarda ;

Metal dedektörü nedir ?,
Metal dedektörleri nerelerde kullanılır ?
Mayın dedektörü nedir ?,
Mayın dedektörleri nerelerde kullanılır ?
Define dedektörü nasıl yapılır ?,
Define dedektörü nasıl çalışır ?,
ve Metal dedektörler ile ilgili daha bir çok sorunun cevabını bulabileceksiniz.

Bizi takip edin 🙂

// Stabil ve daha duyarlı hale getirebilmek adına çalışmalarımız devam ediyor.
// Mayın dedektörü olarak kullanmak üzere gerçeklenen projemizin prototip haldeki test videosudur.