Son dönemlerde robot teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, büyük bir hızla devam ediyor. Bu gelişmelerin en önemli ürünlerinden birisi de insansı robotlar. Yüz, mimik, hareket gibi bir çok konu hakkında katedilen gelişmeler oldukça hayret verici. Büyük şirketlerin ilgisini çeken bu alan ve çalışmalar bizim de ilgimizi çekiyor. Ama çok komplike bir sistem olması ve altyapı gereksinimleri bu konudaki çalışmalarımızı oldukça yavaşlatıyor. Ama işin bir ucundan tutmamız ve çalışmalara başlamamız gerekiyor. Ses, görüntü, eklem hareketleri, yapay zeka gibi bir çok alanda belirli bir konumda olmak gerekiyor. Bu bağlamda biz de tek bir alandansa bir çok alanda araştırma yapmayı benimsedik.

Bu projemizde etraftaki ses sinyallerini, fonotik yapıyı üzerindeki mikrofon yardımıyla veya USB ile bağlandığı bilgisayardaki sesi kullanarak, kendi içerisindeki kütüphaneden yararlanarak uygun bir mimiğe dönüştürülmesi amaçlanmıştır.

Temel olarak çalışma mantığı şöyledir ki;

Potansiyometreler ile uygun ölçüde etraftaki sesi filtreleyerek kalibrasyon yapılan sesi algılamaktayız. Ve algıladığımız sesleri mikrodenetleyicide hazırlamış olduğumuz kütüphaneye göre işleyerek karşılaştırıp kartımıza bağlanan led matristeki uygun ledleri harekete geçirerek uygun bir yüz ifadesi elde ediyoruz.

Daha tam başaramasakta heyecan yoğunluğunun arttığı noktalarda göz kırparak hoş bir efekt vermeyi amaçlıyoruz 🙂

Hassaslığı sayesinde devremiz hatr-ı sayılır bir çaptaki sesleri de algılamaktadır. Güvenlik alanında kullanılan projelerin mantığını bu sayede anlamış olduk.

// Eşlik eden müzik Hint filminden bir parçadır 🙂

Önümüzde ki yazılarda ;

USB Uygulaması nasıl yapılır ?,

Ses işleme mantığı nasıldır ?,

Ses taklit edilebilir mi?,

Sesin oluşturduğu mimik hareketleri kontrol edilebilir mi?,

Ses işleme ile ilgili daha bir çok sorunun cevabını bulabileceksiniz.

Bizi takip edin 🙂

İyi Seyirler 🙂