Subversion bir sürüm takip sistemidir. Kısaca SVN olarak adlandırılmaktadır. Subversion özgür/açık kaynak kodlu bir sürüm takip sistemidir. Dosyaları merkezi bir depoda tutar ve dizinler/dosyalar üzerinde sürüm denetimi sağlar. Ortak bir depoda sürümlenmiş şekilde saklanan proje dosyalarını geliştiriciler kendilerine tanımlanmış kullanıcı adı ile çekebilirler. Kendi depolama alanına çekilen bu dosyalar üzerinde işlemler yapıp tekrar ortak depoya gönderebilirler. Arada gerçekleşen tüm işlemler Subversion (SVN) sistemi tarafından yönetilmektedir.

Proje ile ilgili çalışılacak olan ortak dosyaların SVN sistemi olarak kullanılan GoogleCode veya SourceForge gibi alanlardan çeşitli SVN programlarını kullanarak dosya indirilir.(Önerebileceğim SVN programı TortoiseSVN) Ardından kişi proje üzerindeki düzenleme veya değiştirmeyi yaparak geri yükler.SVN burada devreye girerek proje üzerinde meydana gelebilecek çakışmaları önler ve her yapılan değişikliği yeni bir versiyon haline getirerek saklar.Bu sayede projenin ilk günki dosyalarına da en son versiyonuna da aynı anda ulaşabilir.

Daha çok yazılımcılar tarafından kullanılsa da elektronik sektörü için hem donanım hem yazılım alanında versiyon takiplerinde vazgeçilmezlerdendir. SVN’in bu özellikleri sayesinde kişisel proje geliştiricilerine de büyük kolaylık sağladığı görülmektedir. Araştırmalarıma ve çeşitli internet sitelerinde okuduğuma göre bu sistemi fazla benimseyip back-up dosyalarını yükleyenler bile var.