hologram-tv
Yaptığım projelerden biri olan görüntü işleme mantığıyla yazılımsal fare tasarımını anlatacağım. Bu proje bazı bilim kurgu filmlerinde görülen yapılardan esinlendim. Gelecekte havaya yansımalı ekranlar, fiziksel olarak dokunmadan el hareketleriyle kullanım gibi kolaylıklar sağlanacaktır. Bunun da mantığını kurabilmek adına gerçekleştirdiğim bir projeydi. Proje temelde bir kamera, bir arayüz ve ortamda farklı renkte nesneler üzerine kurulu. Ben parmağıma geçirdiğim ufak renkli bir bezle fare hareketlerini sağladım.

Kameradan alınan görüntünün işlenerek, belirlediğimiz renge göre fare hareketlerinin ve tıklama işlemlerinin yapılmasını sağladım. Videonun başında takip edilmesi istenen rengi belirledik ve sonrasında el hareketimizi takip etmesi için parmak ucuna yapılmış bir parça bezi takip ederek fareyi hareket ettirdim. Bunu yaparken kameranın görüntüsünün aynadaki yansımasını kullandığı için fare hareketini sağlamak için obje merkezinin aynadaki görüntüsü aritmetik olarak hesaplanıp fare imleci ona göre hareket ettirildi. Şimdilik sadece fare hareketleri ve sol tıklama işlevlerini gerçekleştirdim. Bir sürü ek özellik getirilebilir. Klasik bir farenin özelliklerinin yanı sıra, oyun sistemlerinde kullanılmak üzere “seri ateş” gibi bazı özelliklerle hayallerin ötesinde bir gerçeklik katılabilir.

Hayal ettiğimiz sürece varız. Yurtdışı ürünlerinde oyunlar sanal gerçeklik katılarak oluşturulurken ülkemizde de bu yöne eğilim başlamalı diyerekten ufak bir test programıyla başladık. Bir bilgisayar mühendisi değilim, ancak kendini geliştirme gayesinde olan bir elektronik mühendisi olarak belli bir aşamaya kadar getirdiğim bu proje daha fazla geliştirilerek, hem engelli kardeşlerimize umut olabilir, hem hayatımızı kolaylaştırabilir, hem de oyunlardan daha fazla zevk almamızı sağlayabilir.

Hayal edin ve üretin.