Elektronik kendisiyle ilgilenmeyen bir insana her ne kadar karmaşık gelse de aslında eğlenceli bir alandır. Tabi işin içinden çıkamadığımız, sorunu çözemediğimiz, bütün projeyi askıya alacak kadar zor durumda kaldığımızda aynı şeyi düşünmeyebiliyoruz ama tabi ki istisnai bir durum bu 🙂 Onun dışında çok eğlencelidir elektronik. Bu yazımızda baştan sona yeni başlayanlar için CCS C dilinde yazılmış, PIC işlemci kullanılmış ve Tübitak Kendimiz Yapalım köşesinden esinlenilmiş bir projeyi anlatacağım.

Elektroniğin içinde olan birisi bu projenin ne kadar popüler olduğunu bilir. Mesleğe yeni başlayan arkadaşların yaptığı devrelerdendir. Hatta işi ilerletip fanların üstünde yazılmış çeşitleri de oldukça sempatiktir. Biz de ufak bir rica üzerine gerçekleştirdiğimiz havada yazı yazma projemizi tanıtıyoruz. Bir an önce teslim etmemiz gerektiği için fazla oynamadan hediye ettik. Test videosunu tek renk ve basitçe, fazla animasyon olmadan gerçekledik.

Daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/9.htm

Takıldığınız yerleri buradan sorabilirsiniz. İlerleyen günlerde birden fazla renkle nasıl simülasyon yapılır ve hatta analog ve dijital saat uygulaması nasıl yapılır onu da anlatacağız. Takipte Kalın 🙂

// Farklı renkte ve şekilde yazı yazmak elimizde olmasına rağmen en basit halinde havaya yazı yazma projemiz 🙂

 

Proje videomuzun yayınlanma tarihi: 14 Ekim 2013

Ucu açık olan bu proje ile yapılabilecekler;

İyi seyirler 🙂