Air Wick Oda Sprey Makinesinin Çalışmama Problemi ve Çözümü

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda evde kullanmış olduğum Air Wick markasına ait oda spreyi makinesinin pili bittikten sonra bir daha çalışmaması probleminden ve çözümünden bahsedeceğim. Air wick oda spreyi; içerisinde bulunan zaman ayarlayıcı switch sayesinde istediğiniz zaman dilimlerinde sprey sıkarak ortamın güzel kokmasını sağlayan bir cihaz. Ancak farklı sebepler ile kullanılan dişli yapısı boşa çıkıyor ve ürün kullanılamaz hale geliyor. Bu konuyla ilgili de şikayetvar sitesinde bolca şikâyet okudum.

Gelelim problem ile nasıl karşılaştığıma. Evimdeki cihaz çalışmadığında pilinin bittiğini düşünerek pillerini çıkardım. Evimde pil ile çalışan cihazlarda şarj edilebilir pil kullanıyorum. Yüksek akımlı şarj edilebilir piller. Bu cihazda da kullandığım pilleri şarj ederek tekrar taktım. Ancak çalıştığından emin olmak için sprey sıkmasını beklediğimde cihazın sprey sıkmaya gücünün yetmediğini fark ettim. Pillerin şarj olmadığını düşünerek pilleri ölçtüğümde her birinin 1,5V seviyesinde olduğunu ve aslında şarj olduğunu gördüm.

Yük altında belki piller düzgün çalışmıyordur diye düşünerek güç kaynağı ile cihazı çalıştırdığımda cihazın yüksek akım çektiğini ve ona rağmen sprey sıkamadığını gördüm. Yani güç ile ilgili bir problemden ziyade mekaniksel bir problem olduğu belliydi. Bende bir sıkışma problemi olduğunu düşündüğüm için cihazın içini açtım. Biraz inceledikten sonra sprey için tasarlanan dişlinin yarım çemberlik bir dişli olduğunu ve boşta olduğunu farkettim.

Bendeki cihazda pil kapasitesi azaldığı için olan bu problem farklı bir cihazda sprey bittiğinde de olabilirdi. Çünkü içindeki motor dişliler yardımıyla spreyi sıkıp geri gelmesini sağlıyordu. Ancak çember bir parça olmadığı için dişli bir sebeple son dişten kendini kurtardığında boşa çıkıyor ve o saatten sonra cihaz sprey sıkmıyordu. Çözümü ise oldukça basitti. Dişliyi elimle biraz iterek eski yerine getirdim ve spreyi taktım.

NOT: Eğer spreyi takmadan pilleri takar ve cihazı çalıştırırsanız yine bozulacaktır. Çünkü dişlinin takılı olduğu dişten kurtulmaması için bir zorlukla karşılaşması gerekiyor. Aynı şekilde sprey bittiğinde daha kolay basıldığı için yani ihtiyacı olan zorlukla karşılaşmadığı için dişli yine kurtulacaktır. Her kurtulduğunda elinizle dişliyi yukarıya doğru iterek yuvasına oturtmanız sorununuzu çözecektir.

Kısa vadeli olarak bu çözüm işe yarayacaktır. Uzun vadede ise oraya yeni bir parça tasarlamayı düşünüyorum. Böylece ne kadar sıkılırsa sıkılsın dişli yerinden çıkamayacak. Ayrıca sık sık sprey sıkmasını istediğim için pil sarfiyatı fazla olduğundan sık sık pilleri şarj etmem gerekiyordu. Bu canımı sıkmaya başladığı için ben de bir şarj soketi taktım.

Bu şarj soketinin iki farklı işlevi oldu. Birincisi pilleri takmama gerek kalmadan sadece adaptörü takarak prizden çalıştırabileceğim. İkincisi de şarj edilebilir pilleri takarak pillerin kapasitesi azaldığında adaptörü takarak pilleri çıkarmadan şarj edebileceğim.

Bu da böylece korona virüs sebebiyle sokağa çıkma yasağına takıldığımız şu günlerde uğraşacak bir meşgalemiz olmuş oldu.

Daha fazla özgün içerik ve motivasyon için sosyal medya hesaplarımdan beni takip etmeyi unutmayın.

Instagram: https://www.instagram.com/yusuffyk/

Youtube: https://www.youtube.com/yusuffyk