STM32CubeIDE – Could not verify ST device! Abort connection Hatası Çözümü

Merhaba arkadaşlar,
Bu yazımda sizlere benimde ara ara karşılaştığım bir sorunu nasıl çözdüğümden bahsedeceğim. Zaman zaman hızlıca kod yazıp test etmek istediğim anlarda geliştirme kartlarını kullanıyorum. Bunlardan en küçüğü ve daha sık kullandığım ise STM32F103 Blue Pill kartı.

Fiyat/performans ürün olması ve üzerinde F1 işlemci bulunması sebebiyle sıklıkça kullanıyorum. O kadar ucuza satılmaya başladı ki bu kart, işlemci fiyatı yanında daha pahalı kalmaya başladı. Tabi ki bunu klon işlemci kullanarak sağlayabildiler. Bu kartlarda genelde CH32F103C8T6 işimli bir klon işlemci bulunuyor.

STM32CUBEIDE ile Blue Pill programlamaya çalıştığımızda aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaşabiliyoruz. Bu da debug yapmamıza ve kod yüklememize engel oluyor. Ancak STM32 ST-LINK Utility veya STM32 Cube Programmer ile daha önce oluşturduğumuz .hex uzantılı kodu yüklemeye çalıştığımızda yükleyebiliyoruz. Ancak Cube IDE ile programlama yapamayabiliyoruz.

Bunun sebebi ST’nin işlemcinin Debugger Config ID karşılaştırması yapmasıdır. Bunu sadece STM32CUBEIDE’de yapması sonucu Cube IDE’de debug işlemi yapmamıza izin vermemesidir. Ancak bu kontrolü programlama arayüzlerinde tercih etmediklerinden dolayı o arayüzleri sıkıntısız kullanabilmekteyiz. Bu sorguyu aşmanın birkaç yolu bulunuyor. Öncelikle burada Blue Pill kullandığımız için F1 işlemciler üzerinden gideceğiz.

Öncelikle;

 • Debug Configurations menüsünü açıyoruz.

 • Ardından Debugger > Debug Probe > ST-LINK (OpenOCD) seçeneğini seçiyoruz. Ardından Apply ve OK butonuna basıyoruz ve çıkış yapıyoruz.
 • Daha sonra bilgisayarınızda ilgili dosyayı düzenlemek için aşağıdaki konumu açın.
  >C:\ST\STM32CubeIDE_1.5.0\STM32CubeIDE\plugins
  \com.st.stm32cube.ide.mcu.debug.openocd_1.5.0.202011091203
  \resources\openocd\st_scripts\target
  Buradan stm32f1x.cfg dosyasını düzenliyoruz.
 • Orjinal olan dosyada 62. satırda bulunan aşağıda seçili olan kısmı değiştireceğiz.
  Bu şekilde değiştiriyoruz.
 • Ardından kaydedip çıkıyoruz. Şimdi STM32CUBEIDE’yi kapatıp açıyoruz ve derliyoruz.
 • Bu işlemi Atollic’de de uygulayabilirsiniz.
 • Takıldığınız yerlerde sorabilirsiniz.