Circuit Studio Projesini Altium’a Aktarmak

Merhabalar arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere Altium firmasının PCB tasarım konusunda çıkartmış olduğu ekonomik modeli olan Circuit Studio’da tasarlanan bir projeyi Altium Designer’a alma konusunu anlatacağım.

Altium firmasının çıkartmış olduğu 3 farklı program var. Bunlardan Altium Designer en kompleks ve en gelişmiş ve tabi ki de en pahalı olanıdır.

Bunu yanı sıra Circuit Studio nispeten daha ucuz ve Altium’un basitleştirilmiş bir hali olarak yayınlanmıştır. PCB tasarım konusunda çoğu işlemi yapmanıza olanak sağlayan ekonomik bir model olduğunu söyleyebiliriz. Vault desteğiyle beraber geldiği için hazır kütüphaneler yardımıyla çizime hemen başlayabilirsiniz.

Son olarak belki de aralarında en çok sevileni CircuitMaker. En çok sevilen dememin sebebi bu versiyon, son derece basit, sade ve en önemlisi de ücretsiz olması. Cloud yapısı sayesinde internet üzerinden çalışması ise önemli dezavantajlarından birisi.

Bu kısa tanıtımın ardından yazımızın asıl konusuna dönelim. Tasarımların karmaşıklığına göre CircuitStudio ve Altium Designer arasında sıkça geçişler yapmaktayım. Çoğu zaman Circuit Studio ihtiyaçlarımı karşılasa da Altium Designer’ın sağlamış olduğu bazı kolaylıkların bu versiyonda olmaması sebebiyle iki program arasında sık sık geçişler yapmam gerekebiliyor.

Tabi ki özellik ve kapsam bakımından bazı farklılıklar bulunduğundan şematik tasarım kolaylıkla adapte edilse de PCB tasarımı direkt olarak aktarılamıyor. Çünkü uzantıları farklı olarak tasarlanmış.

Öncelikle Altium Designer’ı açarak yeni bir proje oluşturuyoruz.

Proje dizini aşağıdaki gibi boş bir proje dosyası oluşturduktan sonra Circuit Studio’da çizilmiş olan şematik ve PCB dosyalarını bu dizine kopyalıyoruz.

Birden fazla PCB ve şematik dosyanız olabilir. Hepsini aşağıdaki gibi proje klasörüne ekliyoruz.

Ardından Altium’da proje dosyasını açıyoruz ve Proje ismine sağ tıklayarak “Add Existing to Project” sekmesine tıklıyoruz.

Şematik dosyalarının hepsini seçerek içeri aktarımını sağlıyoruz. Ancak Altium ve Circuit Studio PCB uzantıları farklılık gösteriyor.

PCB aktarımı yapmak için öncelikle projeye boş bir PCB dosyası ekliyoruz.

PCB dosyasını açtıktan sonra “Import” sekmesinden “Altium PCB” sekmesine tıklıyoruz.

Açılan pencerede PCB dosyalarını seçiyoruz ve sisteme ekleme işlemlerimiz tamamlanıyor.


Takıldığınız yerlerde sorabilirsiniz.

Daha fazla özgün içerik ve motivasyon için sosyal medya hesaplarımdan beni takip etmeyi unutmayın.

Instagram: https://www.instagram.com/yusuffyk/

Youtube: https://www.youtube.com/yusuffyk