yusuffyk

Altium Designer Circuit Studio’da Gerber Çıktısı Nasıl Alınır ?

Gerber çıktısı; PCB baskı devre kartlarının fabrikasyon üretiminde kullanılan 2B formatında vektör resim dosyası biçimidir. PCB, bir çok farklı özellikte tasarım programları ile oluşturulabilir. Bunların başlıcaları; Proteus, Circuit Maker, Circuit Studio, Altium, Eagle.

Bu yazımızda Circuit Studio programında gerber nasıl alınır konusunu işleyeceğiz. Gerber çıktısında genellikle kullanılan uzantılar ve katmanlar aşağıdadır.

NO UZANTI KATMAN ADI KATMAN AÇIKLAMASI
1 GTL TOP LAYER TOP COPPER KATMANI
2 GTO TOP OVERLAY TOP SILKSCREEN KATMANI
3 GTS TOP SOLDERMASK TOP SOLDERMASK KATMANI
4 GBL BOTTOM LAYER BOTTOM COPPER KATMANI
5 GBO BOTTOM OVERLAY BOTTOM SILKSCREEN KATMANI
6 GBS BOTTOM SOLDERMASK BOTTOM SOLDERMASK
7 TXT PLATED DRILLS FILE DELİK KATMANI
8 TXT NON-PLATED DRILLS FILE DELİKLERİN BELİRTİLDİĞİ ALAN
9 GKO KEEP OUT LAYER PCB KESİM KATMANI
10 DIMENSION TOP DIMENSIONS TOP DATA PCB ÖLÇÜLERİ
11 GM4 MECHANICAL 4 BİLGİLENDİRME ALANI

Outputs -> Gerber seçeneğine tıklıyoruz.

General sekmesinden şekildeki ayarları yapıyoruz. Format PCB nin çözünürlüğü ifade eder ve 4:4 en iyi çözünürlük olarak kabul edilebilir. Ölçü birimi olarak da mm kullanabiliriz.

Layers sekmesinden, dosyası üretmek istediğimiz katmanları seçiyoruz. Bu katmanlar çizim yaparken kullandığınız alanlardır. Genellikle multi layer çizmediğiniz kartlarda yukarıda belirttiğimiz listeyi seçmeniz yeterli olacaktır.

Böylelikle ilk aşamayı tamamlamış olduk. Şimdi çizimdeki pad’ler için Outputs -> NC Drill seçeneğine tıklıyoruz.

Çıkan pencerede dikkat etmemiz gereken alan, bir önceki aşamada seçtiğimiz birim ve formatın aynı olması olacaktır. Burada da formatı 4:4 seçerek, birimi mm seçeceğiz. Ardından aşağıdaki ayarları kontrol ederek OK butonuna tıklıyoruz.

Böylece PCB üretimi için kullanılacak olan Gerber ve NC Drill dosyalarının oluşturulma işlemi tamamlanmıştır.

Böylece proje dosyasının dizininde Outputs klasörünün içinde gerber dosyaları ayrı ayrı oluşturulmuş oldu. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

 1. halil dedi ki:

  Merhaba ;

  bu programın lisansını almak istiyorum . Biz çoğunlukla tek yüzlü bazen iki yüzlü pcb imalatı yapan bir firmayız . fakat ingilizce forumlarda altiumun bu ürünü piyasaya çıkarıp bıraktığı çok sorunlu olduğu söyleniyor . sizce iş gören bir programmıdır ? çok sorun çıkarır mı ? misalen proteusta gerber x2 çıktı alınca başka bir şeye dokunmadan plaketimi bastırabiliyorum ama bu programda gerber x2 yok gibi. altium designer lisansı olmadan . sadece bu ürünü kullanarak çift taraflı üzerinde 100 150 malzeme olan bir çizimi üretime hazır hale getirebilirmiyim ?

  • admin dedi ki:

   Merhaba,
   Lisans fiyatlarının ucuz olması sebebiyle bu ürünü kullanıyoruz. Birden fazla katmanlı ürünler için farklı ölçülerde tasarım yapıyorum ve gerber çıktısını alıyorum. Herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. Altium’un sunduğu bazı kısayolları kullanamıyorsunuz ancak bir çok işlemi kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz. Herhangi bir limitlemesi de bulunmuyor.

Bir Yorum Yazın