Rezistivite Cihazı Tasarlayalım #2

Merhaba arkadaşlar,
Bu yazımızda teorisine giriş yaptığımız Rezistivite cihazının tasarımdan bahsedeceğiz. Temel anlamda bir kanaldan belirlenen genlikte ve frekansta oluşturulan sinyal ve diğer kanaldan ölçülen gerilim üzerine tasarımımızı gerçekleştireceğiz.

Bu alanda hobi olarak yıllar öncesine dayanan EPE rezistivite de dahil olmak üzere bir çok tasarımı inceleyip, konu ile ilgili yerli ve yabancı birçok makaleyi okuduktan sonra bu tasarımda bazı noktaları kullanıcının insiyatifine bırakmaya karar verdim.

Kullanıcıya çeşitli parametreleri seçtirmek için dokunmatik renkli bir ekran kullanmayı tercih ediyorum. Alışılagelmişin dışına çıkmak adına + ve – olmak üzere her iki polarmada da çalışacak, formu kullanıcı tarafından seçilebilecek sinüs, üçgen ve kara dalga seçenekleri ile, yine kullanıcı tarafından belirlenecek frekans değerine sahip bir yapı kurmayı planlıyorum. Farklı devreleri takip eden kullanıcılar normalde bu tür tasarımlarda sabit bir frekans ve (0 – x) V bir sinyal kullanıldığını bilirler. Bu tasarımda (-x  +x) V bir tasarım ve kullanıcının seçebileceği formda sinyal çıkışı olacak.

V1.0 versiyonunda uygulanacak gerilim için kullanacağım 12V akü gerilimini kullanacağım. Talebe ve zamanın şartlarına bağlı olarak bir sonraki versiyonda ise yine ekran üzerinden kontrol edilebilecek ayarlanabilir bir çıkış gerilimi sağlamayı düşünüyorum. Akü kullanacağımı belirtmişken ters gerilim uygulama, düşük voltaj, yüksek voltaj ve kısa devre korumalarına karşı da önlem almayı planlıyorum.

Bunlara ek olarak %1’in altında hassasiyet ile voltaj ve akım ölçme yapılarını da içinde barındıran, sesli ikaz verebilmek adına bir adet buzzer, görsel ikaz için iki adet LED, geliştirmelerde kullanmak üzere 2 adet buton ve verileri kablosuz şekilde bilgisayar veya telefona aktarmak için de hem WiFi hem de Bluetooth modül kullanmayı planlıyorum.

Tüm bunları planlarken tasarlayacağım yapıyı kolay temin edilebilmesi açısından Altınkaya firmasından seçeceğim hazır bir kaç kutu veya çanta tasarımlarına adapte etmeyi planlıyorum.

Bu yazımızda yapacağımız tasarımın genel hatlarını belirledik. İlerleyen zamanlarda projeyi open-source hale de getirmeyi planlıyorum.

Bizi takip etmeye devam edin çok yakında ..